Lyžařský kurz 2024

Rozhodnutí, zda vyrazit na lyžařský kurz, se stává vzhledem k opakujícímu se nedostatku sněhu v našich končinách rok od roku těžším. Ani letos tomu nebylo jinak. Přes toto riziko vyrazilo 40 žáků sedmých tříd z naší školy na „lyžák“ do Janoušova u Šumperka. Díky nedalekému skiparku v Červené Vodě se podařilo vyřešit i nedostatek sněhu.

V pondělí proběhlo rozřazení do družstev na hřišti v Janoušově, od úterý odvážel žáky skibus do tohoto areálu a zase zpět do Janoušova, kde následoval především oběd, odpočinek a poté přednášky a zábava. Lyžařský areál v Červené Vodě nabízí dvě nejdelší sjezdové tratě Orlických hor, ale i kvalitní svah pro začínající lyžaře. Díky tomu nebyl problém s výukou lyžování u pokročilých lyžařů a ani u začátečníků. Jistě pro všechny bylo velmi příjemné využívání čtyřsedačkové lanovky, která je vyhřívaná a sedačky má kryté „bublinou“ chránící lyžaře při méně příznivém počasí.

Děti získaly nejen nové lyžařské dovednosti, ale odvezly si i spoustu příjemných zážitků ze společného pobytu.

Okresní kolo zeměpisné olympiády

Po školním kole zeměpisné olympiády, které se konalo 24. ledna 2024 a zúčastnilo se ho celkem 22 žáků druhého stupně ve třech kategoriích, se tři nejlepší žáci vydali do kola okresního. To se konalo ve středu 21. 2. 2024 tradičně na ZŠ v Libchavách. Také letos se testovaly 3 typy znalostí a dovedností: 1) práce s atlasem, 2) písemný test geografických znalostí (práce bez atlasu), 3) praktická část – třídění a zpracování informací a dat. Celkem mohli žáci dosáhnout 100 bodů.

V kategorii A (6. ročník ZŠ + 1. ročník osmiletých gymnázií) soutěžil Vojtěch Krátký z 6. B a byl velice úspěšný! Získal celkem 94 bodů a obsadil 1. místo ze 17 účastníků s postupem do kola krajského. V kategorii B (7. ročník ZŠ + 2. ročník osmiletých gymnázií) sbírala zkušenosti Natálie Mikulová ze 7. A, která skončila na 14. místě z 19 soutěžících. V kategorii C (8. + 9. ročník ZŠ, 3. + 4. ročník osmiletých gymnázií) své znalosti testoval Filip Resler z 9. A, který se umístil na 10. místě z 22 žáků.

Všem děkujeme za vzornou reprezentaci školy a Vojtovi přejeme hodně úspěchů v krajském kole v Pardubicích.

Mgr. Gabriela Reslerová

Olympiáda v ruském jazyce

Ruský jazyk je volitelným předmětem pro žáky 8. a 9. tříd. Školní kolo olympiády v tomto jazyce proběhlo letos poprvé a zúčastnili se ho 4 žáci devátých tříd. Museli prokázat své schopnosti v poslechové části a v mluveném projevu, kde byl kladen důraz na slovní zásobu, ale také použití správných gramatických tvarů.

Na 1. místě se shodným počtem bodů se umístili V. Romanovská z 9. B a P. Poljak z 9. A. Gratulujeme. Viktórii Romanovské přejeme hodně úspěchů v krajském kole v Pardubicích, kde bude naši školu reprezentovat.

T. Ilčíková, I. Vyoralová

Konverzační soutěž v Aj - okresní kolo

Ve čtvrtek 15. února se dvě žákyně naší školy zúčastnily okresního kola Konverzační soutěže v anglickém jazyce v DDM Duha v Ústí nad Orlicí. Za mladší žáky nás reprezentovala Sára Křivohlávková, která postoupila přes poslechovou část a písemný test k ústní části. Poté se umístila na krásném čtvrtém místě. Ve starších žácích Dobrák reprezentovala Michala Hostovská, na kterou nejdříve čekala ústní část a poté se musela vypořádat s částí poslechovou a s testem z anglické gramatiky. Míša nakonec obsadila sedmé místo. Výkony všech soutěžících byly velmi vyrovnané a konkurence byla opravdu vysoká.
Děvčatům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a v příštích soutěžích jim přejeme hodně úspěchů a štěstí.

N. Zavřelová

Planetárium Hradec Králové

V pondělí 19. února jsme se s páťáky vydali na exkurzi do Planetária v Hradci Králové. Učivo o vesmíru jsme měli probrané, takže jsme spoustu věcí znali. Přesto se každý z nás dozvěděl mnoho nových informací. Byl pro nás připraven program s názvem Sluneční soustava. Tento program jsme zahájili v digitálním planetáriu, kde jsme pozorovali denní i noční oblohu, ukazovali jsme si, která souhvězdí můžeme v tomto ročním období spatřit. Zažili jsme virtuální průlet Sluneční soustavou, podrobně jsme si zalétli na některé planety a jejich měsíce. Na závěr jsme zhlédli 3D film Voyager. Poté jsme přešli do hvězdárny, kde jsme navštívili kopuli s dalekohledem, do kterého jsme se všichni podívali. Zjistili jsme také, jak funguje Foucaultovo kyvadlo. Nakonec se mohli páťáci zvážit na kosmické váze, zakoupit si suvenýry nebo si v automatu vybrat nápoje s názvy Mléčná dráha (káva s mlékem), Hnědý trpaslík (čokoláda), Ovocná mlhovina (čaj)…

Hodnocení žáků:

„Moc se mi líbilo, jak jsme se koukali na souhvězdí a na planety v kopuli. Dozvěděli jsme se, že v souhvězdí Orion je skvrna.‘‘

„Film byl úžasný, nádherná simulace noční oblohy. Průvodci byli velice příjemní.“

„Kino bylo úplně reálné, to vše zábava a učení v jednom. Super!“

„Už jsem v planetáriu byla, ale nebylo to tak dobrý jako teď.“

E. Suldovská, M. Jirásková