Návrh rozpočtu na rok 2025

navrh rozpoctu 2025

navrh strednedobeho vyhledu 2025 2027

Mezinárodní den zdravé výživy

Od roku 1981 se ve světě připomíná 16. říjen jako Světový den výživy. Stejný den jsme se tomuto tématu věnovali i s žáky 2. A. Obrázkový materiál je seznámil s druhy potravin a s tím, co mohou udělat pro své tělo, aby zůstalo zdravé. Nakonec si vytvořili svůj vlastní salát, nejprve papírový, potom i ovocný do bříška.

Jana Kmentová, tř. učitelka

Beseda s Adolfem Dudkem

Velice rády jsme přijaly pozvání pro prvňáčky do knihovny na besedu s ilustrátorem Adolfem Dudkem. Pan Dudek je nejen skvělý malíř, ale také dobrý bavič, a proto jsme se na 2. října do knihovny všichni moc těšili. Během programu nás vtáhl do děje tří známých pohádek. A to doslova, nečinné publikum tento bavič evidentně nesnese. Společně jsme si zahráli pohádku o Třech prasátkách, O Sněhurce a sedmi trpaslících, O kohoutkovi a slepičce. Zapojoval do programu nejen děti, ale i všechny paní učitelky. Strávili jsme v knihovně hodinku plnou legrace a smíchu. Do školy jsme se zpátky vraceli s autogramem a úsměvem na tváři.

Učitelky 1. tříd

Svět techniky v Dolních Vítkovicích

V květnu 2024 se mnoho našich žáků zúčastnilo vědeckotechnické soutěže MICROTELA, na kterou se dlouhodobě připravovali ve škole i doma. V multifunkčním centru LArt potom prezentovali před odbornou porotou výsledky své práce. A úspěch se dostavil, 20 žáků z Dobráku získalo hlavní cenu – zájezd do unikátního centra v Dolních Vítkovicích. Ve středu 9. října v 10 hodin jsme vstupovali do Malého světa techniky U6, které je inspirováno knihami a nápady J. Verna. Mohli jsme prozkoumat ponorku Nautilus, vyzkoušet potrubní poštu, prožít start v kosmické raketě, řídit auto, motorku, či vyzkoušet si, jaké to je, když křečci běhají v kolotoči… Všechny exponáty jsou interaktivní a přímo vybízejí návštěvníky k tomu, aby si vše osahali, vyzkoušeli a pochopili jejich fungování. Čas rychle uběhl a odcházeli jsme na vynikající oběd do nedaleké restaurace. Potom jsme navštívili populárně naučné centrum Velký svět techniky, jehož tvůrcem je známý architekt Josef Pleskot. Za charakteristickou nepřehlédnutelnou zrcadlovou fasádou se skrývají interaktivní expozice Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Děti s nadšením zkoušely další a další zábavné i poučné atrakce, „natáčely“ počasí pro Déčko, využívaly umělou inteligenci, ale také si mohly zahrát parahokej a mnoho dalšího. Mohla bych vyjmenovat desítky exponátů, atrakcí, ale vždy bych na některé zapomněla. O půl čtvrté jsme odjížděli z Ostravy, bohužel cesta zpět se trochu protáhla, ale to nám nezkazilo dnešní den. Zájezd se nám moc líbil, byl velmi dobře zorganizovaný a mnozí z nás by rádi znovu navštívili toto unikátní centrum. Děkujeme Městu Lanškroun a Společenství firem Lanškrounska.

Za účastníky z Dobráku Dana Krátká

Říjnový Dobráček pro předškoláky – Cestujeme kolem světa – Evropa

Ve čtvrtek 10. října jsme v letošním školním roce poprvé přivítali předškoláky na tradičním Dobráčku. Tématem pro tento rok je Cestování kolem světa a začali jsme rovnou Evropou. Pohybová cestovací říkanka nás seznámila a rozhýbala, snad si z ní děti zapamatují aspoň malinko už pro příští setkání. A protože se sešlo 18 šikovných dětí, věděly už spoustu informací o mapě, globusu, světadílech a cestování. Na interaktivní tabuli jsme procvičili barvy, tvary i písmenka, a nakonec jsme vyluštili a přečetli slovo EVROPA. Grafomotoriku předškoláci potrénovali při cestách po papíře a protáhli se na chodbě, kde cestovali už různými dopravními prostředky. Navzájem si pomáhali, aby zvládli z barevných víček složit naši vlajku. Postřeh jsme vyzkoušeli s obrázky různých národních krojů a hledali jsme ten náš český. Na závěr si děti nalepily do brožurky první obrázek k mapce Evropy. Pokud přijdou i příště 14. listopadu, čeká na ně téma Amerika.

Martina Látrová