Desatero sauny

1. V sauně se nesmí spěchat – vždy si udělejte čas (celková doba trvání je přibližně 1,5 hod., potřebujete plavky, mýdlo nebo šampon, 1x ručník na usušení, 1x prostěradlo nebo ručník na sezení do sauny, 1x na zabalení do odpočívárny).

2. Důkladně se osprchujte teplou vodou a mýdlem, je vhodné namočit si vlasy.

3. Před vstupem do prohřívány se osušte ručníkem.

4. Do prohřívány si berte pouze prostěradlo nebo ručník na sezení nebo lehnutí (nejlepší poloha je pozice v leže, popřípadě v sedě tak, abychom nohy měli na stejné lavici na které sedíme, to znamená přibližně ve stejné výšce jako sedíme).

5. Doba pobytu v sauně je individuální, děti obvykle 4-7 min., dospělí 12-15 min., měla by se však řídit subjektivními pocity každého jedince.(pokud začínají pálit boltce uší, špička nosu, lícní kosti, bradavky, konečky prstů, či se mu špatně dýchá, je nejvyšší čas odejít nebo se přemístit na nižší lavici).

6. Při pocení si můžete mašírovat kůži končetin i trupu prsty, dlaní, žínkou nebo kartáčem (masáž pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty z kůže a podkoží).

7. Po dokonalém prohřátí se opláchněte studenou vodou, pokud možno i hlavu, alespoň zátylek, popř. se ochlaďte pobytem na chladném vzduchu, třením sněhem apod. (proceduru prohřátí a ochlazení opakujte 3x, prodlužování nebo časté a rychlé střídání není vhodné).

8. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou, osušte a přejděte do odpočívárny (použití mýdla nebo šamponu na závěr není vhodné, může dojít k podráždění pokožky).

9. Zabalte se do prostěradla nebo deky a v klidu počkejte až pominou průvodní jevy, jako např. pocit chladu, pocení, mírné závratě apod. (organismus se postupně vrací do běžného provozního režimu, odpočiňte si cca 30 min.).

10. Ošetřete si vysušenou pokožku krémem nebo olejem. Dopřejte si klidnou chůzi na čerstvém vzduchu a poté relaxujte. NEZAPOMEŇTE DOPLŇOVAT TEKUTINY!!!

Copyright (c) ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun. All rights reserved.