Salzburg a Hallstatt 

Po dlouhé a nepříjemné covidové pauze jsme opět dostali šanci vycestovat se školou do zahraničí, a tak nebylo divu, že naplnit autobus nadšenými cestovateli nebyl žádný problém. Program, který nám cestovní kancelář PRO TRAVEL CK, s.r.o. nabídla, zněl velmi lákavě. Cílem naší dvoudenní exkurze se totiž stal Salzburg a Hallstatt.
Odjížděli jsme 4. května lehce po půlnoci, abychom ráno byli v rakouské metropoli, která je neodmyslitelně spjatá s hudebních skladatelem W. A. Mozartem, tedy v Salzburku. Pro probdělé noci se procházka tímto krásným městem ukázala být náročná, ale krásná. Prošli jsme si historické jádro, které bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO, obdivovali jsme Dóm sv. Ruperta a Virgilia, benediktinský kostel sv. Petra, arcibiskupský palác Residenz, rodný dům Mozarta a další památky.
Ze Salzburgu jsme vyrazili do městečka St. Gilgen, kde nás čekala půvabná projížďka lodí po jezeře Wolfgangsee do městečka St. Wolfgang. Poté jsme autobusem přejeli do lázeňského městečka Bad Ischl, bývalého letního sídla císařské rodiny, které si zamilovala i císařovna Sissi a kde bylo podpisem stvrzeno vyhlášení první světové války útokem na Srbsko. Tam jsme se ubytovali v čisté, ale poněkud rušné mládežnické ubytovně. Noc strávená s italskými nocležníky byla chvílemi vysilující, neboť tito mladí lidé nebyli ochotni dodržovat noční klid, ba dokonce ani pokyny svých vyučujících.
Odměnou nám ráno byla vydatná snídaně. V 8hodin už jsme opět nastupovali do našeho autobusu, abychom mohli strávit den v jednom z nejhezčích městeček Solné komory, Hallstattu, které opět figuruje na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Zde nás čekal výjezd zubačkou na vrchol hory Salzberg. Oblečeni do slušivého pracovního oděvu jsme navštívili místní důl se zážitkovou prohlídkovou trasou, kde jsme se seznámili s historií těžby soli. Součástí programu byly i zábavné skluzavky a závěrečná jízda vláčkem. Poté jsme zubačkou sjeli zpět do údolí, prošli jsme si městečko a využili alespoň chviličku vytouženého osobního volna k nákupu drobných suvenýrů pro naše blízké.
Oba dny se nesly ve znamení dokonalého počasí pod taktovkou bodré průvodkyně, která nás v rychlém sledu přemísťovala z místa na místo a zahrnovala nás obrovským množstvím informací a zajímavostí. Unaveni, ale nadšeni jsme v odpoledních hodinách opouštěli Rakousko, abychom nejpozději ve 23hodin byli zpět v České republice u našich rodičů. Cesta byla dlouhá a pro někoho možná i náročná, ale to k cestování prostě patří. Příjemným zpestřením pobytu v autobuse byl závěrečný kvíz, který si pro nás naše průvodkyně velmi zábavnou formou přichystala. Úspěšný řešitel byl odměněn tradiční dokonalou pochoutkou, a sice Mozartovými koulemi.

Copyright (c) ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun. All rights reserved.