ZDRAVOhrátky

Tak jako každý rok zvažují žáci devátých tříd své zájmy, talent, prospěch a předpoklady a podle toho si volí obor, ve kterém se chtějí dále vzdělávat. Podle zvoleného oboru si následně vybírají střední školu. K tomu, aby správně vybrali, jim pomáhají mimo jiné takové akce, jako jsou právě ZDRAVOhrátky.
V rámci této akce byly žákům devátých ročníků prezentovány maturitní obory praktická sestra a sociální činnost. Z naší školy se akce zúčastnilo pět žákyň a jeden žák. Již 4. ročník ZDRAVOhrátek zorganizovala Vyšší odborná škola a Střední škola zdravotnická a sociální Ústí nad Orlicí. V průběhu akce navštívili žáci postupně následujících sedm prakticky zaměřených stanovišť:
1. Sanitka – prohlídka vozidla ZZS, zásady první pomoci
2. Simulace stáří – zhoršený zrak, pohyb, kompenzační pomůcky
3. První pomoc – záchrana člověka v bezvědomí, zástava srdeční a plicní činnosti
4. Zdravý životní styl – zásady zdravé výživy, nebezpečí alkoholu, kouření a drog
5. Prevence HIV/AIDS – rizika nákazy, zásady prevence
6. Ambulance – preventivní prohlídka, měření fyziologických funkcí
7. Terapie v praxi – seznámení s metodami, muzikoterapie, terapie hrou
Na závěr ještě organizátoři zařadili vědomostní soutěž o ceny.
Akce byla dobře zorganizovaná a některým žákům jistě pomohla při rozhodování o volbě střední školy.

Daniela Krátká

.