Matematická olympiáda

I v tomto školním roce se na 2. stupni naší školy našlo několik žáků, kteří se zúčastnili školního kola matematické olympiády. Žáci 6. – 8. tříd měli termín odevzdání na začátku března. Šest úloh domácího školního kola řešili celkem 3 žáci: z 6. tříd – Eliška Marková a Vojtěch Krátký, ze 7. tříd – Jakub Váně. Úspěšným řešitelem se stal ten, kdo získal alespoň 18 bodů z 36. Tuto hranici překročili dva žáci – Vojta (28 b.) a Kuba (19 b.), kteří se ve středu 3. 4. 2024 vydali DDM Duha v Ústí nad Orlicí porovnat své schopnosti s vrstevníky z jiných škol. Jejich úkol byl vyřešit tři matematické úlohy v časovém limitu 2 hodin. A jak dopadli? Vojta Krátký získal celkem 9 z 18 možných bodů a skončil na 8. místě z celkového počtu 17 zúčastněných, Kuba Váně obsadil 20.-21. místo z 24 žáků s 5 získanými body.

Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.

Mgr. Gabriela Reslerová

 

 

Zápis do 1.tříd

Měsíc duben je ve znamení zápisů dětí do prvních tříd. Nástup do první třídy je jednou z nejdůležitějších událostí dětského věku a také první velkou zkouškou dítěte. Zápisu není třeba se bát, neměl by to být stres, ale příjemná událost. Na vstup do školy se většina dětí těší. Letos se zápis uskutečnil 10. dubna. Celým zápisem děti provázeli pejsek s kočičkou ze známé dětské knížky Josefa Čapka. A jaké úkoly pro ně byly připraveny? Děti skládaly puzzle pejska a kočičky, určovaly první písmenka, vařily dort z nachystaných potravin, zašily pejskovi roztrhané kalhoty, na interaktivní tabuli sestavily obrázkovou osnovu Jak pejsek s kočičkou myli podlahu a na závěr hledaly v trávě ztracenou panenku. Po zdolání překážkové dráhy poznávaly po hmatu hračky pro panenku Járinku. Po splnění všech úkolů si pak domů odnesly drobné dárečky, které pro ně vyrobili starší žáci, pamětní list, medaili a něco dobrého na zub. Jako památku na tento den se mohly s pejskem a kočičkou vyfotit. Příjemné odpoledne ukončili rodiče s dětmi v kavárničce, kde pro ně bylo připraveno občerstvení. Všichni odcházeli spokojeni a my se těšíme na nové šikovné školáčky, kterým přejeme šťastné vykročení do 1. třídy.

M. Jirásková, E. Suldovská

 

Biologická olympiáda kategorie D (6. a 7. třídy) – 22. 4. 2024

Okresního kola biologické olympiády se zúčastnilo v prostorách Gymnázia Lanškroun 25 žáků z různých škol. Do soutěže se nominovali na základě úspěšného absolvování školního kola. Tematické zaměření letošního ročníku bylo „Lužní lesy“. Naši školu reprezentoval Vojta Krátký z VI. B.
Vojta předvedl úžasný výkon a v okresním kole biologické olympiády zvítězil. Tím si zajistil postup do krajského kola biologické olympiády, které se bude konat 23. 5.
v Pardubicích. Děkujeme za výbornou reprezentaci školy a přejeme mnoho dalších úspěchů!

Daniela Krátká

 

Jaro ve 2. B

V pondělí před Velikonocemi jsme měli projektový den, tentokrát jarní na téma Včely. Děti pracovaly ve skupinkách a na závěr dne každá skupina vytvořila veliký plakát se všemi informacemi, které jsme se postupně dozvěděli. Na svačinu jsme si dali rohlík s medem, měli jsme i včelí úly a super lízátka. Přečetli jsme si o stavbě těla, členech včelího společenství, prospěšnosti včel, výrobě medu nebo dalších včelích zajímavostech. Podle podrobného popisu děti kreslily včely a vyráběly jim včelí plástve. Nakonec jsme si poradili s velikým kvízem o získaných znalostech. Z tajenky jsme se dozvěděli, že v minulosti lidé sladili jídlo pouze medem.

Další předvelikonoční dny jsme věnovali výrobě jarních dekorací. Kraslice jsme letos zdobili pomocí drobného koření a potravin – použili jsme proso, mák, ovesné vločky a majoránku, rýži. Na vyfouknuté vajíčko jenom pomocí štětce a lepidla Herkules namalujeme požadovaný vzor a posypeme. Dobře vypadají obyčejné proužky, puntíky, spirály. Do květináčů jsme si naseli řeřichu a z barevného papíru jsme vyrobili zápich a velikonoční přání v jednom: barevného kohouta s ocasem z opravdového peří. Těsně před Velikonoci jsme si pochutnali na dobrotách od 7. B. V anketě mohly děti rozhodovat, komu chtějí výtěžek charitativního prodeje věnovat.

Apríl letos připadl přímo na Velikonoční pondělí, proto jsme si Pyžamový den udělali až v úterý. Celý den jsme si pohověli v pyžamech a županech, děti představily svoje postelové plyšáky. V aprílovém textu jsme hledali skrytá slova, hráli si s ozvěnou na rýmování, opravovali popletená přísloví a v tělocviku se vyřádili na opičí dráze. Velké nadšení vzbudilo psaní opačnou rukou a psaní poslepu. A naprosto nejlepší byla pohádka o Karkulce, do které děti vymýšlely legrační nesmysly. 

Za 2. B M. Látrová

 

 

ŘEMESLA 2024

Již 4. setkání našeho celoročního projektu ŘEMESLA nás seznámilo s technikou zpracování příze, předením a tkaním. V úterý 27. února naši školu navštívila lektorka Michaela Cinková, která dětem ukázala různé druhy vlny, příze, přírodní materiály a jak to vše naši předci využívali. Děti si dokonce samy vyzkoušely předení dvojnitě. Druhou lektorkou byla Hana Kozubová, která nám ukázala využití příze na tkalcovském stavu. I zde si žáci vyzkoušely tkaní koberečku nebo šály.

Zájem dětí byl tak velký, že díky paní učitelce Vetché nám po škole putují rámy na tkaní a děti si tak mohou stále zkoušet tkaní.

Děkujeme oběma lektorkám a těšíme se zase někdy na shledání.

Za 1. stupeň Mgr. Štěpánka Skalická

Copyright (c) ZŠ Dobrovského 630, Lanškroun. All rights reserved.