Soutěž v poznávání rostlin a živočichů DDM Damián – 1. stupeň

V pondělí 6. května dopoledne se 17 žáků prvního stupně zúčastnilo soutěže v poznávání přírodnin v DDM Lanškroun. K poznávání bylo připraveno 20 rostlin, 20 živočichů a 6 zástupců z neživé přírody. V jedné kategorii 3. – 5. tříd soutěžilo 54 dětí.
A jak dopadli zástupci z Dobráku?
1. – 3. místo: Beáta Přibylová, V.B; Aneta Fiebigerová, IV.B,
4. místo: Ondřej Motl, IV.B,
8. – 10. místo: Vendula Košťálová, IV.B; Anna Hájková, V.A,
11. – 12. místo: Terezie Šegitová, IV.A,
13. místo: Viktor Urban, IV.A.
Třeťáčci zatím sbírali zkušenosti, aby v příštích letech zastoupili své úspěšné starší spolužáky.
Dětem gratuluji ke krásnému úspěchu a doufám, že příroda zůstane jejich koníčkem.
.

Ludmila Bednářová

Právo pro každého

Název tradičního regionálního projektu bych si dovolila poopravit na Právo pro každého osmáka, jelikož právě této věkové kategorii je určen. Projekt zaměřený na oblast primární prevence byl realizovaný ve spolupráci paní kurátorky Zd. Drozdové a městské policie přímo v osmých třídách v Lanškrouně a jeho okolí. Nejdříve proběhly na půdě jednotlivých škol přednášky a besedy k danému tématu, žáci obdržely studijní materiály. V dubnu se uskutečnila školní kola v obou třídách, vítězové postoupili do regionálního kola. V pátek 17. května se sešlo v městském úřadě devět družstev, která poměřila své znalosti. A výsledky? V 10. ročníku této soutěže jsme uspěli a obsadili přední příčky. První místo vybojovalo družstvo ze třídy 8. B, Tobiáš Topinka, Nela Claudie Schnebergerová, Lucie Přibylová a Matyáš Procházka. Družstvo z 8. A, Eliška Kovářová, Jana Vacková, Daniel Jakeš a David Böhm, skončilo na čtvrtém místě, pouze o několik bodů jim uniklo medailové ocenění.
Všem soutěžícím gratulujeme k historickému úspěchu a děkujeme za vynikající reprezentaci Dobráku.

Dana Krátká

Burza knih na Dobráku

V úterý 7. května proběhla na naší škole burza knih s charitativním účelem vykonat dobrý skutek. Této akce předcházela sbírka nepotřebných knih a stolních her.

Mnohokrát děkujeme všem, kdo se nějakým způsobem zapojili rodičům žáků naší školy, domovu důchodců v Lanškrouně a všem zaměstnancům školy.

Výdělek, neuvěřitelných 3900,- Kč, byl věnován organizaci „Člověk v tísní“ - na záchranu dvou podvyživených dětí z Afriky, 10 000 litrů pitné vody pro lidi v krizi a na bezpečný porod, který zachraňuje maminky i děti.

Jsme rádi, že díky této sbírce pomůžeme někomu změnit život k lepšímu, nebo dokonce zachránit. V zemích Afriky či Asie, kde působí organice „Člověk v tísní“, i pitná voda nebo výživová pasta, která léčí dětskou podvýživu, může hodně změnit život jednoho člověka k lepšímu.

Zůstalo nám z burzy spousta knih, proto jsme se rozhodli zřídit u nás ve škole „Toulavou knihovnu“, kde si žáci naší školy mohou půjčit knihy na čtení.

Říka se, že darování přináší radost a činí lidi šťastnějšími, vyplavuje endorfiny a zlepšuje karmu. A o tom jsme se přesvědčili.

Taťjana Ilčíková a třída 8. A

PĚVECKÁ SOUTĚŽ NA DOBRÁKU

Letošní školní kolo pěvecké soutěže proběhlo 10. května 2024. Děti se na ni předem dlouho připravovaly a nacvičovaly svá pěvecká a taneční vystoupení, různé melodie bylo možné zaslechnout téměř od Vánoc. Všichni se velice snažili a svá vystoupení doplnili různými maskami, kostýmy, kulisami, hudebním i pohybovým doprovodem, prostě do toho dali vše. Porota ve složení: pan zástupce ředitelky školy Pavel Resler, paní učitelka Iveta Valentová, paní ekonomka Katka Kocandová a za školní parlament Filip Resler, měla nesnadný úkol, neboť výkony soutěžících byly velmi vyrovnané. Hlasovalo se tajně a byli jsme velmi napjatí až do konce. Vítězové obou kategorií nás budou reprezentovat na pěveckém festivalu v naší družební škole v polském Dzierzoniowie. V letošním roce se do Polska podívají a zazpívají děti ze třídy II. A (Popěvek kuřátek) a VI. A (Hlídač krav). Všechny děti se velmi snažily. Velká pochvala patří nejen jim, ale i učitelkám, které je na soutěž připravily a všem, kdo pomohli s organizací soutěže. Vítězům blahopřejeme a těšíme se na další ročník.

MAKOŠ

Kuličkový král

Ve čtvrtek 16. 5. 2024 pořádala naše družina hru O korunu kuličkového krále. Trénovali jsme během měsíce května cvrnkání kuliček na cíl nebo do důlku a vybrali jsme z každé první třídy dva hráče, kteří nás reprezentovali v soutěži lanškrounských škol. Nejprve proběhlo semifinále vybraných žáků (4 děti) a vítězové z každé školy se utkali ve finále o získání koruny. Spolužáci fandili svému favoritovi, a nakonec se štěstí usmálo na Tobiase ze základní školy na nám. A. Jiráska. Další utkání proběhne opět příští rok a pořadatelem bude vítězná škola.

Už teď se těšíme na to, kdo získá putovní korunu .

M. Kroulíková